17.2.2021

Nech mě čichat!

Nech mě čichat!

Psí čenich má opravdové superschopnosti. Čich psa je oproti lidskému deseti až sto tisíci násobně silnější a zvládne najít pomyslnou jehlu v kupce sena. Kromě toho se však čumáček zvládne postarat také o fyzické a mentální vyžití pejska a čichání dokáže psa příjemně uklidnit. A proto vzhůru k nejbližšímu trávníku!

31_1_psi_cenich.pngMajitelé psů často dělají při venčení jednu důležitou chybu: předpokládají, že svého parťáka nejlépe utahají rychlou chůzí nebo házením míčku. Realita je však o něco pomalejší. Psa stačí v mnoha případech prostě nechat důkladně čichat.

Psí instinkt v akci

Pejsek pro sebe dělá pomocí čichání něco velmi užitečného. Skrze svůj čenich prozkoumává své okolí, analyzuje zajímavé informace a trénuje své instinktivní chování. Čichání je navíc náročné na výdej energie, a tak bude váš chlupáč z dobře pročichané procházky stejně unavený jako z běhání za míčkem. Házení tenisáku má navíc oproti čenichu zabořeném v trávě velkou nevýhodu – zvyšuje adrenalin a nevhodný míček ničí zubní sklovinu.

Domácí čichání

Čichání je pro pejska přirozené chování a dokáže psího jedince rychle zklidnit a zrelaxovat. Všimněte si, že po náročnější situaci pejsek často automaticky zapíchne nos k něčemu voňavému. Takto se uklidňuje. Toho můžete využít nejen na procházkách, ale také doma. 31_2_psi_cenich.pngSvému psovi můžete pořídit nebo vyrobit speciální čichací dečku se záhyby či kapsičkami, do kterých schováte dobré pamlsky. Použít můžete též obyčejnou starou deku, v níž ztratíte pár odměn. Pejsek se pak zabaví tím, že pamlsky hledá. Rozhodit pamlsky můžete též do chundelatého koberce nebo třeba mezi psí hračky.

S psí touhou vyčenichat i nemožné počítá mimo jiné zajímavý psí sport jménem nosework. V něm psi hledají na ulici či v lese speciální vzorek, který pak musí správným způsobem označit. Jednodušší variantu si však můžete zahrát třeba s voňavým pamlskem u sebe doma.

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×