30.3.2023

Jsou chytřejší kočky nebo psi? Vědci našli odpověď

Jsou chytřejší kočky nebo psi? Vědci našli odpověď

Už jste si někdy položili otázku, zdali jsou chytřejší kočky nebo psi? Pokud máte to štěstí sdílet domácnost s oběma, určitě jste již byli svědky různých psích i kočičích kusů, které svědčí o jejich inteligenci. Pejsci se například snadno naučí povely, kočky ze sebe sice nenechají dělat cvičenou opičku, ale dovedou poskládat puzzle. Kdo z nich má více pod čepicí? Odpověď hledali vědci v rámci nejnovějšího výzkumu.

Výzkum inteligence zvířat

Upozornění: Následující tvrzení raději zatajte před svou kočkou.

V magazínu Frontiers in Neuroanatomy byla publikována studie, která se zabývala počtem neuronů v mozkové kůře u masožravých a všežravých zvířat. Zkoumal se pes, kočka, fretka, mangusta žíhaná, mýval, hyena žíhaná, lev a medvěd hnědý. My vám rovnou můžeme prozradit, že výsledky jsou na straně nejlepšího přítele člověka - psa. 

Nejdříve si ale vysvětlíme, o čem počet neuronů vypovídá. Neuron je typ buňky, která přijímá a odesílá zprávy z těla do mozku a zpět do těla. Neuroložka Suzana Herculano-Houzel, jedna z autorek studie, vysvětluje, proč jako měřítko inteligence zvolila právě použití neuronů. „Neurony jsou základní jednotky pro zpracování informací. Čím více jednotek v mozku najdete, tím je zvíře schopnější.“ 

Je také důležité zmínit, že větší mozek neznamená více neuronů. Studie zkoumala dva psy, 16kilového voříška a 70kilového zlatého retrívra. Oba mozky obsahovaly zhruba stejný počet neuronů. Naproti tomu mnohem větší medvěd měl neuronů o poznání méně. 

Okamžik pravdy

A výsledky? Mozková kůra studovaných psů měla každá přibližně 500 milionů neuronů, u koček to bylo 250 milionů. Pro srovnání - stejná oblast lidského mozku má podle odhadů až 16 miliard neuronů. Kritici tohoto experimentu tvrdí, že inteligenci nelze určit pouze neurony. Ať je to jakkoli, jedno je jisté: počet neuronů rozhodně neurčuje, jak moc svého psa a kočku budete mít rádi. Takže pomazlete své chlupaté kamarády a zahrňte je láskou, i když zrovna nezískají první místo v žebříčku „Nejchytřejší zvíře“.

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×