1.4.2022

První výstava psů aneb co byste měli do začátku vědět

První výstava psů aneb co byste měli do začátku vědět

Období výstav pomalu začíná a vy přemýšlíte, že byste poprvé zkusili svého psího miláčka vystavit? Pojďme se tedy společně podívat na to, co vše byste měli vědět a na co se připravit.

Druhy výstav pořádaných v Čechách a jak se na ně přihlásit

81_2_vystavy.pngV České republice se každoročně pořádá mnoho výstav. Jedná se o výstavy oblastní, krajské, klubové, národní a mezinárodní.

Oblastní a krajské výstavy jsou všeobecně výstavy s menší účastí, kde nepotkáte mnoho zástupců svého plemene, ale pro začátek jsou skvělé na prvotní trénink a rozkoukání se ve výstavním prostředí.

Nejvíce pejsků vašeho plemene jednoznačně potkáte na výstavách klubových, jejichž pořadatelem je, jak už název napovídá, samotný klub zastřešující danou psí rasu. Národní a mezinárodní výstavy jsou výstavy s vysokou účastí pejsků všech ras, ať už z České republiky či ze zahraničí, přičemž rozhodčí jsou velmi často taktéž zahraniční.

Kde vlastně naleznete seznam výstav pořádaných v Čechách a jak se na ně přihlásit?

Na většinu výstav se lze přihlašovat pouze přes webovou stránku www.dogoffice.cz, kde zároveň naleznete seznam téměř všech konaných výstav v České republice. Zde se nejprve musíte zaregistrovat, vyplnit údaje o sobě a vašem pejskovi, přiložit naskenovaný rodokmen a poté se již můžete přihlašovat na libovolnou výstavu. Naleznete zde také propozice s veškerými informacemi o dané výstavě, počet přihlášených pejsků a taktéž výsledky již proběhlých výstav.

Dále přehled všech konaných výstav naleznete na webových stránkách Českomoravské kynologické unie a u klubových výstav na webových stránkách klubu zastřešujícího dané plemeno.

Co by váš pejsek měl na výstavě určitě umět

81_1_vystavy.pngNa psí výstavě je žádoucí, aby se váš pejsek co nejlépe předvedl. Důležitý je naučený postoj (pejsek by měl zvládnout stát na místě), u malých a středních plemen jak na zemi, tak i na stole. Velká plemena stojí pouze na zemi.

Dále musí být schopný ukázat chrup a u samců se kontrolují také varlata, na které si pejsek musí nechat sáhnout.

V poslední řadě je důležitý pohyb, a to klus u levé nohy vystavovatele.

Bez čeho se na výstavě neobejdete

Na výstavu s sebou určitě nezapomeňte vstupní list (potvrzení o přihlášení na danou výstavu), který vám několik dní před výstavou přijde na e-mail, dále průkaz původu a očkovací průkaz s platným očkováním.

Pro pejska s sebou nezapomeňte výstavní vodítko, misku na vodu, motivační pamlsky a pokud je zvyklý, tak i cestovní přepravku/klícku, kde si bude moci odpočinout. Přece jen taková výstava je záležitostí i několika hodin.

Hlavně si nezapomeňte výstavu pořádně užít! Uvidíte zde mnoho dalších krásných psů nejen stejné rasy a určitě poznáte i mnoho dalších fajn páníčků. J

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×