14.1.2022

Základní manipulace s pejskem aneb co byste ho měli naučit pro vaše bezproblémové soužití

Základní manipulace s pejskem aneb co byste ho měli naučit pro vaše bezproblémové soužití

Manipulaci s pejskem se v průběhu vašeho společného soužití nevyhnete, ba naopak je součástí denní rutiny. Ať už se jedná o otírání tlapek po procházce, stříhání drápků, vyčesávání srsti, kontrolu očí, uší a zubů, či o ošetření drobného poranění. Ve většině případů je jakákoli manipulace pro pejsky bez předešlého tréninku stresující záležitostí, a tím pádem je stresující také pro jejich páníčky, protože jim jejich chlupáč dá nelibost náležitě najevo. Pojďme si v tomto článku tedy říct, jak pejska naučit tomu, aby veškerou manipulaci zvládal s klidem a beze stresu.

Začínáme od štěňátka

Přivezli jste si domů malé roztomilé štěňátko? Pak je nejvyšší čas, kromě hraní a mazlení, i na trénink. Je to naprosto jednoduché. Stačí, když se od začátku pejska budete dotýkat na různých částech jeho těla, aby věděl, že je to úplně normální. Sahejte na 72_1_manipulace.png, kontrolujte oči, sahejte na uši, pokládejte pejska na bok, zvedejte ho do náruče. A hlavně ho nezapomeňte pokaždé pořádně pochválit a odměnit!  Tou vaší odměnou pak bude krásně zvladatelný dospělák, který bude mít k jakékoli manipulaci pozitivní vztah.

Povely, povely a zase povely

Aby pejsek klidně spolupracoval, musí vědět, co se s ním chystáme dělat. Nelze k němu jen tak přijít a například ho zvednout do náruče, aniž by se leknul. Pejska musíme předem upozornit, a proto byste nejlépe ke každé manipulaci měli přiřadit jednotlivý povel. Například „uši“, „oči“, „zuby“, „nahoru“, „tlapky“, „na bok“ apod.

72_2_manipulace.pngOpakování, matka moudrosti. I když pejsek už povely bez problémů zvládá, pravidelně je procvičujte, a to třeba i tak, aby tuto manipulaci zvládal i s jinou osobou než pouze se svým páníčkem (u veterináře či na výstavách se to bude velmi hodit).

Ale co když začínáme učit dospěláka?

Při nácviku základní manipulace u již dospělého pejska trénujte pomalu a opatrně. Nacvičujte ideálně po pořádné procházce, kdy je pejsek unavený a začínejte pomalým hlazením různých částí těla. Například hlazením tlapek pomalu přecházejte k jejich kontrole. Chválení a pamlsky platí v tomto případě dvojnásob! 

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×