7.1.2021

6 mýtů o psím světě, kterým byste měli přestat věřit

6 mýtů o psím světě, kterým byste měli přestat věřit

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Tak to je jeden z častých mýtů o psech. Pravdou ale je, že i psí seniory naučíte nové povely. Jen to chce mnohem větší dávku trpělivosti. Mysleli jste si, že pejsci vidí černobíle? Zase omyl! Jak to tedy se všemi obecně známými tvrzeními je? V dnešním článku se vám pokusíme vymluvit několik mýtů o psím světě a rozumně je vysvětlit. Tak jdeme na to.

1. Psi vidí černobíle

Jeden z nejčastějších mýtů se podařilo vyvrátit několika vědeckými pokusy. Nedá se říct, že by psi viděli stejně barevně jako člověk. Rozeznávají omezené spektrum barev a spíše vidí jako lidé, kteří jsou barvoslepí. Naproti tomu ale mnohem lépe rozeznávají obrysy.

26_1_psi_myty.png2. Starého psa novým kouskům nenaučíš

Jak jsme už zmínili, tento mýtus je vedle jak ta jedle. Pokud budete překypovat trpělivostí i láskou ke svému psímu seniorovi, odmění vás osvojením nového povelu. Psi jsou velice přizpůsobiví a stejně jako člověk se učí po celý život. Jen s přibývajícím věkem to jde hůř a hůř. Je také důležité vzít v potaz, že starší pejsek nemá už tolik energie, může hůře vidět a obtížněji se pohybovat, proto po něm nemůžeme chtít žádné namáhavé psí kusy.

3. Suchý čenich je známkou nemoci

Kdo z vás toto tvrzení už někdy slyšel? Řídili jste se podle něj? Pokud má váš pejsek suchý nebo teplý čumáček není to důvod k obavám. Tento mýtus pravděpodobně vznikl v období, kdy byla mezi pejsky rozšířená nemoc psinka. Projevuje se totiž zhrubnutím čumáku a polštářků tlapek. Kvůli tomu se tehdy věřilo, že když má pes studený a vlhký čumák, je zdravý. V dnešní době se psinka díky očkování tolik nevyskytuje, mýtus o čumáku se ale traduje dál. Zpozornět byste měli až v případě, že je čumák vysušený dlouhodobě. V tomto případě by už mohl značit nějaké zdravotní problémy.

26_2_psi_myty.png4. Jeden rok života psa je jako sedm lidských let

Tento přepočet vznikl pro lepší představu o psím věku. Rozhodně to ale nemůžeme brát doslova. Psi stárnou v různých obdobích svého života jinak. Zatímco v prvních dvou letech dospívají velmi rychle, v pozdějších letech se stárnutí zpomaluje. Pro lepší představu - v prvním roce a půl můžeme přirovnat pejska k 15letému teenagerovi. Ve dvou letech už je z něj dospělák. Také velice záleží na rase a velikosti psa.

5. Pes, který dostává jen syrové maso, bývá agresivní

V poslední době se stává čím dál víc populární tzv. BARF neboli krmení psa syrovou stravou. S tím je také spojený další mýtus, a to, že psi, krmeni tímto způsobem, jsou agresivní. Můžete být v klidu, neexistuje žádná spojitost mezi syrovým masem a agresí. Pravdou je, že někteří psi si brání svou misku, nesouvisí to ale se syrovým masem. Bránit si můžou i misku s mrkví, pokud jim chutná. Je ale dobré tento majetnický sklon k misce eliminovat a pejska již od malička učit tomu, že není důvod se o ni prát.

6. Blechy psí na člověka nejdou

Ale jdou! Na této slavné filmové hlášce není zrnko pravdy. Psí blechy si vás s chutí vyberou za svého hostitele a doslova vám budou pít krev. 

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×